O biegu


Dniu 4 marca 2018 roku Fundacja Wolność i Demokracja,Związek Strzelecki „Strzelec" Jednostka 4150 przy CKU w Koninie Klub Biegacza Aktywni Konin oraz Szkolna Grupa Rekonstrukcji Historycznej przy II Liceum w Koninie po raz II organizują bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych".
Start biegu  o godz. 12:00 na dystansie 1963 m oraz 4000 m . Serdecznie zapraszamy tych, którzy chcą biegać i tych, którzy mogą kibicować.
Zapraszamy by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych.
1. Opłata startowa za udział w biegu Tropem Wilczym wynosi 18 i 28 złotych
2. Opłatę należy uiścić na konto klubu KB Aktywni Konin. nr konta : 

32109011990000000117259723 z zapisem „IV Bieg Tropem Wilczym" oraz imię i nazwisko

3. Każdy uczestnik jest zobowiązany do wniesienia opłaty startowej w ciągu 3 dni roboczych od momentu dokonania zgłoszenia do biegu.
W przeciwnym wypadku jego zgłoszenie zostanie anulowane.

WEŹ UDZIAŁ W BIEGU

4 marca - „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

 

Regulamin 2018

 

9.30 – 11.30 – czynne biuro zawodów Galeria nad Jeziorem (wydawanie pakietów)

11.50 – rozgrzewka

12.00 – Bieg Start


ok.14.00 – podsumowanie biegu

( wyłonienie drużyn , rozdanie nagród oraz losowanie niespodzianek )


 

Świadomość bestialskich mordów na działaczach niepodległościowego podziemia wciąż jest w polskim społeczeństwie niewielka.  „Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, łączy rekreację z edukacją, pomaga skutecznie tę pamięć przywracać.

Kpt. Władysław Łukasiuk „Młot”

ur. 16 II 1906 r. w wielodzietnej rodzinie rolników ze wsi Tokary. Od zimy 1940 r. żołnierz ZWZ-AK w Obwodzie Siedlce. Uczestnik akcji „V” – przejęcia niewybuchu rakiety V-2 pod Sarnakami. Ścigany przez NKWD, zorganizował grupę partyzancką, z którą dołączył do oddziału ppor. T. Śmiałowskiego „Szumnego” w pow. Bielsk Podlaski. Następnie z ramienia mjr. „Łupaszki” pełnił funkcje zastępcy, a od października 1946 r. – dowódcy odtworzonej 6 Wileńskiej Brygady AK. Najsłynniejszy partyzant Podlasia, przez lata zaciekle ścigany przez służby komunistyczne. Przez jego oddziały przewinęło się ponad 300 partyzantów. Zginął we wsi Czaje –Wólka 27 VI 1949 r. Odznaczony Krzyżem Walecznych.

Ppor. Anatol Radziwonik „Olech” 

ur. 20 II 1916 r. w rodzinie kolejarza z Wołkowyska. Harcerz, nauczyciel w Iszczołnianach, pow. Szczuczyn (woj. nowogródzkie). Dowódca konspiracyjnej placówki, a następnie plutonu w 2 kompanii VII batalionu 77 pp AK por. J. Piwnika „Ponurego”. Wykonał wiele akcji przeciwko niemieckim siłom okupacyjnym. W latach 1945-1949 komendant połączonego Obwodu AK Szczuczyn-Lida i jednocześnie największego polskiego zgrupowania partyzanckiego, chroniącego ludność Kresów Północno-Wschodnich przed terrorem NKWD. Poległ wraz z grupą swych podkomendnych 12 maja 1949 r. pod Raczkowszczyzną. Odznaczony Krzyżem Walecznych.

Danuta Siedzikówna „Inka” 

ur. 13 IX 1928 r. w Głuszczewinie k. Narewki, pow. Bielks Podlaski, w rodzinie leśnika. Ojciec, aresztowany przez NKWD i wywieziony w głąb Związku Sowieckiego, zmarł z wycieńczenia w Iranie, matka została w 1943 r. rozstrzelana przez gestapo. Od 1943 r. była żołnierzem AK. Aresztowana w czerwcu 1945 r. przez NKWD, została odbita przez partyzantów. Dołączyła do 5 Wileńskiej Brygady AK jako sanitariuszka. Działalność niepodległościową pod rozkazami mjr „Łupaszki” kontynuowała na Pomorzu. Wysłana po lekarstwa do Gdańska została aresztowana 19/20 VII 1946 r. Mimo iż nie ukończyła 18 lat, została skazana na karę śmierci. Rozstrzeliwana wraz z por. Feliksem Salmanowiczem „Zagończykiem” 28 VIII 1946 r., stojąc przed plutonem egzekucyjnym krzyknęła „Niech żyje Polska”.

Sierżant Józef Franczak ps. „Lalek” 

ur. 17.03. 1918 Przed wojną ukończył Szkołę Podoficerską w Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu, przydzielony został do Plutonu Żandarmerii w Równem. W 1939 r. uciekł z sowieckiej niewoli. Podczas wojny i po jej zakończeniu walczył w szeregach ZWZ-AK-WiN. Był podwładnym słynnych dowódców partyzanckich: mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Lalek brał udział w wielu zamachach na tzw. utrwalaczy władzy ludowej – milicjantów i żołnierzy formacji bezpieczeństwa. Józef Franczak ps. Lalek był ostatnim poległym w boju partyzantem podziemia poakowskiego na terenie Polski. Poległ z bronią w ręku w walce z obławą połączonych sił SB i ZOMO w dniu 21 października 1963 we wsi Majdan Kozic Górnych.

Mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” 

ur. 12 III 1910 r. w Stryju, w wielodzietnej rodzinie urzędnika kolejowego. Oficer służby stałej WP, jako dowódca 2 szwadronu 4 pułku ułanów Zaniemeńskich uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r. (za którą został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari). W konspiracji ZWZ-AK na terenie Wilna, od końca sierpnia 1943 r. dowodził oddziałem partyzanckim – 5 Brygadą Wileńską AK. Świetny dowódca, dowodził w szeregu zwycięskich walk z niemieckimi siłami okupacyjnymi i wrogą partyzantką sowiecką. W warunkach nowej, sowieckiej okupacji, odtworzył 5 Brygadę AK i dowodził nią na terenach rozciągających się od Białostocczyzny po Bory Tucholskie. Jeden z najwybitniejszych dowódców niepodległościowej, antykomunistycznej partyzantki. Został zamordowany 8 II 1951 r. w więzieniu MBP przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Więcej informacji na stronie: aktywni-konin.pl